pátek 14. listopadu 2014

Out of box myšlení

Cestování oči a srdce otvírá

 

A často, pokud máme otevřené oči a srdce, tak i začneme chápat odlišné věci.  Takové, které lidé dělají úplně jinak a je to pro ně „normální“. Toto spousta lidí chápe a během cestování i vidí. Kdo ale toto bere jako jasný důkaz toho, že všechno jde? A že díky tomu každý člověk nemá žádné omezení, jen to, co si sám (a nebo často spíše z okolí) vytvoří ve své hlavě?
Dnes dennodenně, když jedu v Dubaji autem, tak na mě někdo troubí. Proč? Protože mě chce upozornit, že jede. Ne že by mi nadával. Co se dělo první dny? „Sakra, co jsem provedl?“ Vůbec nic! Jen jsem byl ve své krabici, kde troubení znamená „Něco jsi podělal“

Tyto rozdíly jsou relativně neškodné. Nikomu nijak neubližují a člověk se rychle přizpůsobí a navykne (omlouvám se všem v Čechách, kdo na mě bude troubit, že to prostě vůbec nebudu řešit :))


Nastavování vlastních hranic


Problém ale nastává, když si nastavujeme nějaké vlastní hranice, normy, standardy na vlastní fungování, žití a myšlení.  Nebo nám to ve většině případů nastavuje naše okolí a my to ani nevnímáme.

„Lidem se nedá věřit.“ „Chlapi podvádí.“ „Ženský neumí řídit.“ „Radši neměj moc velký sny, ať pak nejsi zklamaný.“ „Člověk musí dřít, aby vydělal slušné peníze.“ „Zaměstnancům nemůžeš věřit.“ „Nikdo to neudělá líp než já.“ A mohl bych pokračovat. Kdo tyhle zažité „inside of the box“ věci slyšel? A kdo je říká? Lidi okolo nás.

Lidi v našem okolí (ať už známí – kamarádi, příbuzní, tak i neznámí – televize, rádio, noviny) tvoří naši krabici. Ale kolik takových je? Většina z nás má kolem sebe stovky, možná maximálně tisíce takových lidí. A pokud mám být hodně opatrný, tak max. pár milionů (ČR populace). Ale na světě je 7,26 miliard lidí (nebo aspoň bylo 15.9.2014). Je naše krabice dostatečný vzorek na to, abychom mohli říci, že to je opravdu pravda?

Arnold Schwarzeneger ve svém proslovu Life's 6 Rules říká "You have to think outside the box, that is what I believe after all. What is the point of beeing on this earth if all you want to do is be like the everyone and avoid trouble. The only way that ever got any place was breaking some of the rules. Not breaking the law but breaking the rules."

Vezmu příklad těchto tvrzení, které jsem celý život slýchával – „Člověk musí dřít, aby vydělal slušné peníze.“ „Zaměstnancům nemůžeš věřit.“ „Nikdo to neudělá líp než já.“

Co slyším nyní okolo sebe v Dubaji? Resp. někdy neslyším přímo, ale člověk hnedka vytuší z rozhovoru:  „Vydělávat 100 000 Kč měsíčně je minimum.“ „Ten člověk má několik firem, ale neřídí je, už se prostě naučil dosadit management a ten to řídí.“ Celá atmosféra je pak ve stylu „Když už má člověk žít, tak ať si to pořádně užije, ne jen dře.“ Nebo „Tak si otevřu byznys v Praze a druhý v Dubaji. Aspoň budu moci trávit hezké léto v ČR a teplou zimu v Dubaji.“ A opravdu se u spoustu lidí tak děje a jsou jich tu mraky.


Čím to vše může být?

Inspirace na středních školách v Dubaji


Během poslední doby jsem navštívil docela hodně středních škol v Dubaji. Co má většina společného je, že studenty podporují v myšlení, aby neměli žádné krabice. A když už, tak aby je měli prosklené a pořádně viděli ven. Toto je vidět a cítit už po chodbách, z hlavního poslání a z propagačních letáků.

Dubai Internation Academy (DIM) = Dream Inspire Achieve
Their parents dreamt. Their teachers inspired. They achieved.A co takhle jít po škole a každý den si tam do podvědomí vkládat „The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams…Eleanor Roosevelt“? Kdo by se pak divil, že studenti zde mají jasno? Například v tom, že vše co si dokážou představit, je možné? Kdo by tohle chtěl slýchávat celé mládí?Takže ano, možná „obyvatelé“ naší krabice říkají, že něco není možné a považují to za standard, ale kolik jich je? Tisíc? Co když existuje někde jiná krabice, která má milióny lidí, kteří říkají, že ty stejné věci jsou možné? Že je možné je dělat tak, jak já chci, a ne jak mě někdo celý život podvědomě naučil?

Jaké zažité vzorce máš ty a jaké bys chtěl změnit? Přeji ti hodně štěstí s bouráním těchto vzorců a budováním silné základny pro takové vzorce, které chceš!! Co takhle začít hned teď? Během pěti minut si jen sepsat dva vzorce, které tebe možná omezují? Začni alespoň tím, že si je uvědomíš.


Napiš si hned teď 2 vzorce, co tě v současnosti omezují


Žádné komentáře:

Okomentovat